29.11.2024 G. 19:00
spotkanie dla dorosłych
Rozmowa z Katarzyną Jackowską – Enemuo (pisarką, muzykantką, opowiadaczką historii) Roksaną Jędrzejewską-Wróbel (pisarką, mistrzyni ceremonii pogrzebowych) i Marcinem Grudniem (psychoterapeutą, członkiem Fundacji Masculinum).
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda (psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu, kuratorka)
wiek uczestników: 16+
wstęp wolny
ilość miejsc: bez ograniczeń/ na zapisy
Niegdyś ludzi było mało i każdy był „cenny”. Czy dlatego mieliśmy jako ludzkość umiejętność bycia „ze śmiercią” – dar celebracji odchodzenia i rozmów o niej?
Współczesność usuwa umieranie daleko od naszych domów. Popkultura na różne sposoby „wymazuje: i unieważnia śmierć, a nawet próbuje nas przekonać, że na wszystko jest „lek” i możemy być nieśmiertelni…
W takim świecie temat śmierci jest jednym z najtrudniejszych do wytłumaczenia małemu człowiekowi. Spotkamy się w gronie dorosłych, by wspólnie pomyśleć i porozmawiać o tym, jak towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu świata, także – jego „ciemnych stron”.
Jak mogą pomóc nam w myśleniu o umieraniu teksty kultury: opowieści, książki, teatr? Co o możliwości rozumienia co znaczy „śmierć” mówią osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym?
W rozmowie uczestniczą twórczynie i członkinie kolektywu Instytutu Dobrej śmierci (celebrantki ceremonii pogrzebowych): Katarzyna Jackowska-Enemuo i Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz psychoterapeuta, Marcin Grudzień. Rozmowę poprowadzi Anna Mrozińska-Szmajda, kuratorka działań artystycznych dla rodzin z dziećmi, psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu.
Marcin Grudzień – psychoterapeuta integracyjny indywidualny, par i rodzin, socjolog i trener. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Instytucie Zdrowia Psychicznego Masculinum oraz Pracowni Bliskich Relacji w Warszawie. Prowadzi warsztaty dla ojców i grupy wsparcia dla rodziców. Przez wiele lat pracował jako trener z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w obszarze kompetencji miękkich. Publikuje w tygodniku Polityka. Tata dwóch córek.