„O WILKACH MOWA, A WILKI TUTAJ” WSZYSCY OPOWIADAMY SOBIE BAJKI? 18:00

29.11.2024 G. 18:00

warsztaty literacko-plastyczne

Prowadzenie: Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska

wiek uczestników: 16-18 lat
UWAGA! Warsztaty są także skierowane do chłopaków!
bilety: 20 zł/ osoba
ilość miejsc: 16

Warsztaty na podstawie książki „Czarny Kapturek (tekst: Karolina Grabarczyk; ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska) i baśni o Czerwonym Kapturku.

Wielu twórców wzięło na warsztat baśń o Czerwonym Kapturku (opowieść spopularyzowaną w XVII wieku przez Perraulta), niejednokrotnie osłabiając jej tragiczny morał, a nawet ośmieszając naiwną fabułę. Pozbawiano dziewczynkę sprytu, własnej woli i bezkarnie manipulowano jej losami. Aż w końcu zamknięto ją w baśniach postmodernistycznych i kazano grać w wielu spektaklach naraz. Za każdym razem według innego scenariusza. 

A jeśli dziewczynka spotykająca w lesie wilka zrzuci czerwoną pelerynkę i zacznie grać według własnych zasad? Co jeszcze, oprócz utartych schematów, wydeptanych ścieżek i narzuconych reguł jest możliwe? Jakby to było być sobą?

Porozmawiamy o Czerwonych i Czarnych Kapturkach. O inicjacji i szukaniu drogi. O dorastaniu i wychodzeniu z domu. Uwolnimy emocje.

Na uczestników warsztatów czeka niespodzianka!

KAROLINA GRABARCZYK– absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Politechniki Wrocławskiej. Pisarka, autorka książek i opowiadań do magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, coachka. Współautorka bloga artystycznego 2WILKI i związanego z nim cyklu warsztatów „O wilkach mowa, a wilki tutaj”. Ambasadorka bycia w pytaniu. Gdy chce ubrudzić ręce, pracuje w ogrodzie i maluje meble. Codziennych zachwytów dostarcza jej kundelek o długim pyszczku Ancymon. 

NIKA JAWOROWSKA- DUCHLIŃSKA- z urodzenia Warmiaczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych (m.in. magazyny Psychologia Newsweek Polska). Z połączenia pasji powstała autorska książka „Z Duchem (do) Teatru”. Wykładała „Visual Thinking” w Collegium da Vinci w Poznaniu oraz prowadziła warsztaty ,,Bookożercy”, ,,Być jak Leonardo! Myślenie wizualne” dla dzieci. W Lengrenówce – Pracowni Muzeum Karykatury od kilku lat prowadzi spotkania z cyklu ,,Nienażarte żarty” dla najmłodszych. Słucha hiszpańskiego rocka z lat 90-tych. Mieszka w podwarszawskiej wsi z czterem kotami i dwoma psami.